Egyre többen dezertálnak az ukrán hadseregből, ezúttal a franciaországi kiképzésről tűntek el a katonák
Az ukrán ügyészség adatai szerint 2022-ben 9 ezer, 2023-ban 24 ezer, 2024-ben novemberig már 72 ezer esetről tudnak a hatóságok.
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár keddi sajtótájékoztatóján közölte, „egyelőre nem tudom, hogy elárulják-e a neveket, feltételezést tudok csak mondani, hogy az egyik én lennék. A másikat viszont nem tudjuk, keressük” – fogalmazott.
Mint arról korábban írtunk: Ukrajna megtiltotta a beutazást két magyar tisztségviselőnek. A külügyi tárca vezetőjének szavai szerint az egyik tisztségviselő a magyar miniszterelnökség államtitkára, akit név szerint nem említett, a másikról pedig nem árult el semmit.
Mint fogalmazott: „az, ahogyan a magyar kormány a választások előestéjén és a választások napján viselkedett, beavatkozás volt Ukrajna belügyeibe” – szögezte le az ukrán miniszter arra reagálva, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a választás napján a közösségi oldalán írt bejegyzésében a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) jelöltjei és Babják Zoltán beregszászi polgármester melletti szavazásra buzdította a kárpátaljai magyarokat. A nap folyamán ráadásul bekérették az ukrán külügyminisztériumba Íjgyártó István kijevi magyar nagykövetet is, valamint tiltakozó jegyzéket adtak át neki.
Szijjártó: A magyar kisebbségekkel való kapcsolattartás nem beavatkozás az ukrán belügyekbe
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter algériai útja előtt villámbejelentkezést tett a repülőtérről. A miniszter beszélt az ukrán helyzetről is, melynek keretében először is gratulált a KMKSZ-nek a történelmi siker eléréséhez. „A Kárpátalján elért eredmények világossá teszik, hogy a magyarok véleménye megkerülhetetlen lesz” – fogalmazott.
A kitiltott magyar tisztségviselőkkel kapcsolatban a magyar diplomácia vezetője elmondta: „ezt a döntést szánalmasnak és nonszensznek tartjuk, a közlés módja pedig mindenképpen kulturálatlan”. Szijjártó Péter hangsúlyozta:
„a magyar kisebbségekkel való kapcsolattartás nem beavatkozás az ukrán belügyekbe”.
Úgy folytatta: „ezzel a döntéssel az ukrán külügyminisztérium nem mást üzen, mint hogy Ukrajna le kíván mondani az eddig elért eredményeiről az euro-atlanti integráció vonatkozásában”. A külügyminiszter végül rámutatott: „mi továbbra is készen állunk a jószomszédi kapcsolatra és a párbeszédre”.
Potápi: Feltételezést tudok csak mondani, hogy az egyik én lennék
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára keddi sajtótájékoztatóján elmondta, „egyelőre sem a Külügyminisztérium, sem a Miniszterelnökség, sem én személyesen nem kaptam semmilyen hivatalos értesítőt arról, hogy nem kívánatos személy lennék Ukrajnában. Egyelőre nem tudom, hogy elárulják-e a neveket, feltételezést tudok csak mondani, hogy az egyik én lennék. A másikat viszont nem tudjuk, keressük” – fogalmazott.
Az államtitkár elmondta azt is: „az eset érthetetlen számunkra”. Azonban hangsúlyozta:
„Nekünk kötelességünk, hogy a határon túli magyarsággal foglalkozzunk, és őket bármilyen módon segítsük.”
Címlapkép: MTI/Soós Lajos